Tango již více než 20 let!

Designová řada vypínačů a zásuvek Tango odtančila od uvedení na trh v roce 1995 opravdu dlouhou cestu. Výjimečný tvar, vysoký lesk a čtyři základní barevná provedení, ve kterých ladily spínače se zásuvkami, to bylo koncem minulého století něco průlomového. Nikdo na počátku vývoje netušil, že se z Tanga stane nadčasový design, o který bude i po dvaceti letech takový zájem.

U zrodu řady Tango stál významný akademický sochař Jiří Dostál, který vtiskl designu podobu, a konstruktér Vlastimil Hujer z jablonecké jednotky ABB s.r.o., který se spolu s produktovými manažery postaral o její následný vývoj až po uvedení na trh.

Počátky designu Tango

Akademický sochař Jiří Dostál stál u zrodu designové řady TangoVše začalo v roce 1992, kdy vznikl požadavek trhu na nové dvojzásuvky. Díky změně norem už nevyhovoval původní design Classic a musel být nahrazen.

V úzké spolupráci firmy ABB s.r.o. s akademickým sochařem Jiřím Dostálem byly vybrány tři návrhy, ze kterých následně vzešlo Tango. Liberecká počítačová firma BEKO nabídla možnost externí spolupráce na počítači v trojrozměrném prostoru. Nejdříve pan Dostál vytvořil sádrový model v měřítku 1 : 1. Dle modelu se připravily podklady pro počítač, jenž zpracoval data na frézování. Následovaly modely ve dřevě a mědi, aby mohla být vypálena matrice.

Na počátku roku 1994 se dvojzásuvka Tango začala vyrábět. Tango bylo představeno veřejnosti na MSV 1995. Za obdivuhodného úsilí v ateliéru Jiřího Dostála se řada dále rozrostla o vypínač, jednoduchou zásuvku, blokovací dětskou clonku a další produkty.

Rodinná elektroinstalace, kterou si může dovolit opravdu každý

Během dvaceti let, kdy je Tango na trhu, se tato řada rozšířila do téměř všech českých domácností. Je to produkt, který si rozvíjejí sami zákazníci, a ABB jim vychází vstříc. Vznikaji nové barvy a Tango obohacuje svou přístrojovou vybavenost dle požadavků trhu.

Tango – 100 miliónů!

Nejen že je designová řada Tango na trhu již krásných 20 let a je o ni stále velký zájem, ale v tomto roce má ještě jeden významný milník – v září 2015 bude prodán 100miliontý kus, což jistě stojí za povšimnutí! Jablonecká společnost Elektro-Praga se rozhodla oslavit toto výročí spolu se svým zákazníky, návštěvníky a médii na veletrhu FOR ARCH 2015. Přijďte si prohlédnout 100milionté Tango a zhlédnout další novinky v ABB elektroinstalaci!

Nejprodávanější v Tangu

Zdroj: Eva Dufková, Novinky 03/15, neprodejný pravidelník pro všechny elektroprofesionály, ABB s.r.o., Elektro-Praga, upraveno