Speciální snímače pohybu ABB

Speciální snímače pohybu ABBDnes je kladen stále větší důraz na úspory energií. Významného snížení spotřeby elektrické energie lze dosáhnout využitím snímačů pohybu pro automatické ovládání svítidel. Proto letos uvádí ABB s.r.o., Elektro-Praga na trh novou řadu přístrojů Busch-Wächter® BasicLINE, které v sobě kombinují vlastnosti snímačů pohybu a přítomnosti.

Busch-Wächter® BasicLINE (6800-0-2518) má kuželovou oblast zachycení a při výšce montáže 2,5 m je průměr kruhové oblasti asi 7 m. Ve vnitřní části charakteristiky je citlivost snímání vyšší – zde funkce odpovídá spíše snímači přítomnosti. Přístroj najde uplatnění v klasických kancelářích, v administrativních prostorech s nízkými oddělovacími přepážkami, v zasedacích místnostech, ve školních učebnách apod.

Kromě zpoždění vypnutí a prahové hodnoty osvětlení je volitelný i druh provozu. V automatickém režimu snímač funguje tak, jak je obvyklé. V poloautomatickém režimu není zapnutí samočinné, ale čeká se na povel od tlačítkového ovládače připojeného mezi svorku 1 a potenciál L. Vypnutí je automatické, nebo je lze kdykoli vyvolat opětovným stiskem tlačítka. Výstupním prvkem je relé se spínací schopností 4 AX při cos fi = 0,5 (2 000 W pro obyčejné žárovky, 1 000 V·A pro všechny halogenové žárovky, 1 000 VA pro zářivky s kompenzací max. 100 uF nebo 400 W pro tzv. úsporné zdroje). K montáži do dutých stropů se využívá pružinový mechanismus; předznačené otvory umožňují připevnění ke standardní krabici nebo i jiným způsobem.

Busch-Wächter® BasicLINE Corridor (6800-0-2519) má větší oblast zachycení o průměru asi 24 m, také s vnitřním kuželem s vnitřní citlivostí. Je určen pro montáž do stropu v rozlehlejších prostorech, jako jsou chodby, podzemní garáže apod. Pro úspornější provoz se při nastavení delších zpoždění vypnutí aktivuje automatické rozpoznávání průchodu: zaznamená-li snímač relativně krátký pohyb, výstup vypne dříve, než je navoleno – přibližně za 2,5 min. Pro nezávislé spínání lze použít tlačítkový kontakt.

Vnitřní relé může spínat proudy až do 4 AX při cos fi = 0,5. Přístroj se montuje do standardní krabice nebo se připevňuje na podložku. Součástí dodávky je prachotěsný kryt spodní části se 2 propichovacími průchodkami. Do boků z něho vystupují dva pružné kovové pásky pro upevnění do dutého stropu. Přístroj funguje v rozsahu teplot –20 °C až +45 °C. Samostatně dodávaná krabice pro povrchovou montáž (6800-0-2305) zvyšuje stupeň krytí na IP 54, takže je možná instalace i ve venkovním prostředí. Pro dálkové ovládání různých funkcí lze využívat ruční infračervený vysílač (6800-0-2511). Ochranný koš (6800-0-2304) zabrání mechanickému poškození snímače.

Busch-Wächter® BasicLINE mini (6800-0-2517) je v namontovaném stavu téměř neviditelný – vystupuje pouhých 10 mm nad povrch. Je ideální pro instalaci do zavěšených stropů v menších místnostech, jako jsou např. toalety. Snímací kužel při instalační výšce 3 m pokrývá oblast o průměru asi 6 m. Kromě zpoždění vypnutí a prahového osvětlení lze také nastavovat citlivost snímání. Zespodu válcové snímací části vystupuje kabel s konektorem pro připojení samostatné podlouhlé spínací jednotky. Tu lze provléknout otvorem vytvořeným pro snímací část. Spínací vlastnosti jsou shodné s výše popsanými přístroji, tlačítkové ovládání není možné.

Výrobky můžete zakoupit v našem e-shopu:

Odkazy v rámci www stránek ABB: