Proudový chránič Bonega_06-4320302 PEP 10P63

Proudové chrániče

Proudový chránič je elektrické zařízení, které zabezpečuje elektrický obvod tak, aby obvod odpojil v případě poruchy, při které dochází k odvodu proudu mimo obvod (třeba když se člověk dotkne živého vodiče). Proudové chrániče se používají jako doplněk k jističům, které chrání vedení a připojený spotřebič proti zkratu. Jističe vypínají obvod až při proudech řádově přesahujích hodnoty, které jsou pro člověka smrtelné. Pro ochranu lidského zdraví a života se proto do instalace doplňují proudové chrániče, které odpojí proud, pokud se mimo obvod odvede proud o velikosti několik málo desítek miliampér. Toto velmi rychlé odpojení ochrání člověka, který by byl ve vážném ohrožení života, před zraněním.

Ve většině domácností se proudové chrániče zatím používají spíše omezeně, jen pro některé obvody. V nových instalacích je však použití chráničů povinné pro zapojení koupelen, neboť v nich je největší riziko takové poruchy s fatálními následky (např. když fén spadne do vany). Další riziková místa s vysokým nebezpečím úrazu elektrickým proudem jsou zahrady, okolí bazénů, vlhké sklepy a prádelny. Širší použití proudových chráničů by výrazně snížilo počty neštěstí zaviněných zásahem elektrického proudu, ke kterým každoročně dochází.

Proudové chrániče se vyrábí pro pevné zapojení v rozvaděčích nebo místo zásuvek a pro pohyblivé použití s pohyblivými přívody.

Proudové chrániče pro pohyblivé přívody

Tyto proudové chrániče jsou přenosné a za zapojují se do zásuvky. Přenosné proudové chrániče se snadno instalují
a používají například při sekání na zahradách nebo pro připojení filtračních jednotek bazénů. Uplatnění naleznou i v dílnách a garážích.

Dodáváme přenosné chrániče ELGARDplus od ABB nebo výrobky jiných výrobců.

Proudové chrániče pro pevnou instalaci

Pro pevnou inslalaci se vyrábí proudové chrániče ve dvou základních skupinách – proudové chrániče do rozvaděče a proudové chrániče integrované v zásuvkách.

Proudové chrániče do rozvaděčů se podle počtu pólů dělí na jednofázové a trojfázové, pro různé jmenovité a reziduální proudy.

Zásuvky s proudovým chráničem dodáváme v designu Tango nebo v provedení na omítku se zvýšeným krytím. Pouhou výměnou takového přístroje za starší zásuvku je tedy například možné ochránit zásuvkový obvod v koupelně staršího domu.

Proudové chrániče podle výrobců

výrobce označení naše nabídka
ABB F202, F204, FH202, FH204, … zobrazit v e-shopu
Bonega PEP-10, … zobrazit v e-shopu
Eaton PF6, PF7, PXF, F6, F7, … zobrazit v e-shopu
Gewiss GW… zobrazit v e-shopu
Hager CD, CDA, … zobrazit v e-shopu
Noark Ex9CL, … zobrazit v e-shopu
OEZ OFI, OFE, LFI, LFE, … zobrazit v e-shopu

Pokud máte zájem o proudové chrániče vyráběné jiným výrobcem, pošlete nám prosím poptávku pomocí našeho kontaktního formuláře.

Proudové chrániče v kombinaci s jističem

Pro úsporu místa v rozvaděčích vyrábí výrobci také proudové chrániče kombinované s jističem.

Širokou nabídku proudových chráničů a prodouvých chráničů s jističi naleznete na stránkách našeho e-shopu. Levné proudové chrániče naleznete v kategorii Výprodej.