Nové spínače PRESSTO

Nové spínače PRESSTONový spínač PRESSTO využívá v Čechách a na Slovensku legendární systém „Tahem zapni, stiskem vypni“. Je v provedení s krytím IP 55 jak pro nástěnnou, tak i vestavnou montáž pod omítku a do dutých příček. Spínače jsou navrženy v bílé a šedé barvě, a to buď jednobarevné, nebo s kontrastními kryty tlačítek, které je možné dodatečně volit také v barvě žluté nebo červené.

Nový design doplňuje prověřený třípólový spínací mechanismus, jehož můstková kontaktní soustava se vyznačuje vždy dvěma přerušeními obvodu na jeden pól. U třífázových obvodů dochází tedy při vypnutí k přerušení v 6 místech. Dosahuje se tím vzdušné vzdálenosti mezi živými částmi minimálně 7 mm. Mechanismus vypínání a zapínání obvodu působí mžikově při stisknutí, respektive vytažení ovládacího tlačítka. Ovládání pomocí tlačítka je velmi příjemné a ergonomicky příhodné. Zapnutý stav spínače je signalizován rozsvícením doutnavky umístěné pod tlačítkem.

  • Jmenovitý proud spínače: 25 A (odporové zatížení)
  • Jmenovité napětí: AC 400 V.

Spínače jsou ve shodě s požadavky ČSN EN 60669-1 ed. 2 a ČSN EN 61058-1. Nástěnné provedení stiskacích spínačů PRESSTO má čtyři propichovací průchodky pro kabely do průměru 18 mm, krabice pro zapuštěné provedení je osazena upevňovacími ramínky se šrouby. Připojovací svorky jsou pro průřezy vodičů do 6 mm2.

Předpokládané použití spínače PRESSTO je vzhledem k designu a technickým parametrům v domovních a podobných pevných elektrických instalacích. Konkrétně to může být například v průmyslových kuchyních, pro sporáky, pro průběžné nebo akumulační ohřívače vody, akumulační kamna apod. Využít se dají i jako úsekové vypínače určitých sekcí obvodu, kde je z bezpečnostních nebo provozních důvodů nutné vypínání a je výhodné umístit spínač v prostoru mimo rozvodnici. V neposlední řadě lze tyto spínače využít i pro spotřebiče v dílnách nebo výrobě, v lázeňských zařízeních, v místnostech pro HOBBY a domácí práce.

K rozšíření škály použití spínačů PRESSTO přispívá i možnost instalace na hořlavé podklady. Tomu vyhovují šedá barevná provedení, která jsou připravena pro instalace na a do hořlavých podkladů, a to pro materiály třídy reakce na oheň A2, B, C a D.