Nová generace výkonových stmívačů

Nová generace výkonových stmívačůPro stmívání žárovkových svítidel o velkých příkonech, příp. pro regulaci jasu rozsáhlejších osvětlovacích soustav, je určena nová řada rozváděčových přístrojů, jež představuje pokrok v jednoduchosti instalace i komfortu ovládání.

Princip funkce zůstává stejný jako u předchozí řady – základním prvkem je univerzální centrální stmívač s pamětí jasu, který lze doplnit až šesti výkonovými moduly. Takto vytvořená skupina může regulovat celistvou zátěž o příkonu až cca 3 kW/kV·A. Protože univerzální stmívač dokáže rozpoznat druh připojených světelných zdrojů, lze kromě žárovek na 230 V použít také malonapěťové halogenové žárovky napájené z transformátorů vinutých, nebo elektronických.

Nyní je instalace jednodušší – přenos řídicích informací z centrálního stmívače k jednotlivým výkonovým modulům je zabezpečen propojkami opatřenými konektory RJ 12. Díky tomu je mj. vyloučena možnost nesprávného zapojení.

Kromě obvyklého tlačítkového řízení je u centrálního stmívače nově k dispozici i možnost otočného ovládání. Ke svorce číslo 2 lze připojit až pět přístrojů podružného ovládání (také novinka), které fungují jako běžné otočné stmívače: stiskem knoflíku se svítidlo zapíná a vypíná, otáčením se reguluje jeho jas.

Nová generace výkonových přístrojů přináší ještě jednu zajímavou možnost řízení, kterou lze realizovat i dodatečně. Na přední části centrálního stmívače je snímatelný kryt, místo něhož lze bez použití nástroje nasadit jeden ze tří druhů samostatně dodávaných ovládacích modulů. Tak lze dle přání přímo v rozváděči realizovat ovládání krátkocestné, otočné nebo i programovatelné.

I tato nová řada výkonových přístrojů komunikuje se stávajícím řídicím modulem. Díky tomu je možné řídit provoz několika skupin svítidel a vhodným nastavením lze chování celé soustavy dokonale přizpůsobit požadavkům uživatele.