LED stmívač i do rozvaděče

V oblasti osvětlování stále roste podíl LED žárovek, které nahrazují klasické, neúsporné světelné zdroje. Přitom zájem o stmívání neklesá, pro uživatele je dobré mít možnost vytvořit si světelnou pohodu, tj. přizpůsobit úroveň jasu okamžité potřebě nebo náladě.

ABB s.r.o., Elektro-Praga rozšiřuje portfolio stmívačů pro LED žárovky – nyní je k dispozici také stmívač pro řadovou montáž na lištu DIN s objednacím číslem 6590-0-0191. Svojí šířkou 1 M zabírá v rozváděči minimáIní prostor. Zatížitelnost je 2 – 100 W/V.A pro stmívatelné LED žárovky na 230 V AC i na malé napětí. Totéž platí pro klasické a halogenové žárovky, pouze spodní hranice je 10 W/V.A.

Uživatel může zvolit druh regulace na náběžné nebo sestupné hraně. To umožňuje ovládání světelných  zdrojů jak s induktivním, tak s kapacitním charakterem (pro vinuté i elektronické transformátory). Kromě minimálního použitelného jasu lze nastavit také maximální hodnotu. Samozřejmostí je elektronická pojistka proti zkratu, přetížení a přehřátí a paměť naposledy použitého jasu. Při výpadku nebo odpojení napájení se úroveň jasu a provozní režim uloží do paměti.

Nový přístroj se ovládá podobně jako krátkocestné stmívače: krátkým povelem se rozsvěcí/zhasíná, delším se reguluje jas. Povel je možné zadat tlačítkem přímo na stmívači nebo externími tlačítkovými ovládači umístěnými v interiéru. Přístroj má ještě další vstup, kterým je možné osvětlení centrálně vypnout nebo nastavit tzv. úklidové osvětlení (cca 80 % maxima). Na rozdíl od ostatních stmívačů jsou svorky pro externí ovládání galvanicky odděleny od napájení, takže lze použít napětí v rozsahu 8-230 AC/DC. Unikátní je možnost využívat časovací funkce. Dvojitým krátkým povelem se aktivuje režim usínání (pomalé snižování jasu, max. 1 h) nebo buzení (pomalé zvyšování jasu, max. 30 min). Přístroj lze využívat i v režimu schodišťového osvětlení s varováním – stiskem tlačítka se osvětlení zapne na maximum, po uplynutí volitelné doby (2 nebo 5 min) jas klesne na 80 % a potom se snižuje po dobu 30 s až do vypnutí.

Výhody LED stmívače

– volitelná regulace na náběžné / sestupné hraně
– nastavitelné minimum a maximum jasu
– paměť naposledy použitého jasu
– ovládací tlačítko na přístroji
– časovací funkce: schodišťové osvětlení, usínání, buzení
– externí ovládání napětím 8-230 AC/DC
– tlačítko (1/0) na vstupu 1: spínání, stmívání, časovací funkce
– tlačítko/spínač na vstupu 2: centrální vypnutí/ úklidové osvětlení

Zdroj:lng. Dušan Zajíček, ABB to jistí! 02/16

Dostupnost LED stmívače

Stmívač můžete zakoupit v našem e-shopu s elektroinstalačním materiálem v oddělení Elektroinstalace ABB / Stmívače a regulátory / Přístroje do rozvaděčů. Tam naleznete také schéma zapojení a návod na používání a instalaci.