Jak vyřešit rozvaděče bez dokumentace s pomocí aplikace Návrh rozvaděče.cz

V praxi revizní technici velmi často naráží na rozvaděčové skříně, u kterých není dokumentace a ani výrobní štítek, podle kterého by bylo možné vyhledat alespoň výrobce rozvaděče (pokud ještě existuje).


S pomocí aplikace Návrh rozvaděče.cz mohou i sami revizní technici nabídnout řešení problémových rozvaděčů, tedy vytvoření nové dokumentace včetně výrobního štítku dle aktuálního stavu.

 

V aplikaci po zadání daných přístrojů a jejich zapojení provede fyzikální výpočet nejhoršího možného tepelného zatížení a zkontroluje, zda-li mu daná skříň vyhovuje. Provozovatel bude mít jistotu, že rozvaděč není požární hrozbou. Pokud je vše v pořádku, vygeneruje tak potřebnou dokumentaci včetně výrobního štítku do souborů PDF, které jsou následně odeslány na zvolený email a jsou tak snadno k dispozici komukoliv v budoucnu na odkazu a QR kódu uvedeném na výrobním štítku.

 

V současné době se v aplikaci nachází přibližně 1000 typů skříní a 6000 typů přístrojů od různých výrobců.

 

Podrobný návod na vytvoření dokumentace k existujícím rozvaděčům

1. Není třeba stahovat žádný program, vše funguje přímo v prohlížeči Chrome nebo Firefox (www.navrh-rozvadece.cz), kde kliknete na tlačítko Sestavit nový rozvaděč.

 

2. Zadejte konkrétní přístroje a jejich zapojení přesně dle existujícího rozvaděče.

 

3. Aplikace vypočítá tepelné ztráty přístrojů přesně dle daného zapojení a nabídne vhodné skříně. Najděte v nabídce přesné označení skříně použité v reálném rozvaděči.

 

4. Pokud je u dané skříně napsáno, že nevyhovuje tepelnému zatížení, není možné tento rozvaděč v daném stavu legalizovat. Je třeba změnit skříň případně odebrat z rozvaděče některé přístroje, jinak hrozí riziko požáru!

5. Pokud je tepelná odolnost dané skříně v pořádku, objeví se u skříně tlačítko Vybrat. Klikněte na něj.

6. Na další obrazovce přetáhněte čelní pohledy přístrojů přesně do pozic dle skutečného rozvaděče.

 

7. V posledním kroku doplňte údaje o firmě.

 

8. Obratem Vám na email přijde následující dokumentace:

  • Obecné informace
  • Charakteristiky rozhraní
  • Schémata
  • Montážní pokyny
  • Protokol o kusovém ověřování
  • Výrobní štítek s QR kódem
  • ES prohlášení o shodě
  • Návod na použití
  • Poptávku se seznamem přístrojů pro předložení ve Vašem velkoobchodě

 

Stažení dokumentace k rozvaděči přímo z odkazu na výrobním štítku

Součástí dokumentů, které obdržíte na email je i výrobní štítek, který obsahuje unikátní odkaz (+ QR kód se stejným odkazem) na speciální stránku, která je automaticky vytvořena individuálně pro každý rozvaděč sestavený pomocí aplikace Návrh rozvaděče.cz

 

Na této stránce naleznete pro kontrolu výrobní štítek rozvaděče (např. pro opětovný tisk poškozeného štítku) a také odkazy na PDF dokumenty ke stažení. Přímo v terénu tak může revizní technik nebo jiný elektroodborník stáhnout schéma zapojení a podle něj porovnat aktuální stav s dokumentací, dále charakteristiky rozhraní a případně kontakt na firmu, která rozvaděč vytvářela.

Video návod na čtení QR kódu pomocí libovolného chytrého telefonu naleznete na YouTube kanále: https://www.youtube.com/BONEGAsro/

 

Snadné získání nové dokumentace po úpravě rozvaděče

Potřebujete-li přidat do rozvaděče nový přístroj nebo naopak některý odebrat, není potřeba sestavovat celý rozvaděč znovu. Na výrobním štítku naleznete výše popsaný unikátní odkaz na stránku vytvořenou přímo pro tento konkrétní rozvaděč.

 

Kliknutím na tlačítko Vytvořit nový rozvaděč se stejnými přístroji se načte stránka pro editaci schématu zapojení se stejnou konfigurací jako původní rozvaděč (včetně uživatelských popisků). Přístroje je možné libovolně přidat, odebrat či upravit jejich jmenovité hodnoty. Snadno tak vytvoříte legislativou požadovanou dokumentaci pro nový rozvaděč včetně nového výrobního štítku.

 

Cena

Cena za vygenerování dokumentace se odvíjí od počtu zabraných modulů v rozvaděči. Moduly zabrané přístroji BONEGA jsou zdarma. Dokumentace k rozvaděčům složených pouze z přístrojů BONEGA je tedy vždy zdarma. Cena za modul zabraný jinými přístroji činí 12 Kč, minimální cena za dokumentaci je v takovém případě 240 Kč. Platbu lze provést bankovním převodem i platební kartou.

 

Bonega spol. s r.o.

Česká firma BONEGA se zabývá vývojem, výrobou a distribucí vysoce kvalitních výrobků v oblasti elektroinstalačního materiálu a vodoměrů. Jejich vývojový tým spolupracuje s odborníky i konečnými uživateli. Každoročně tak přináší na trh řadu nových unikátních výrobků plných patentovaných nápadů a inovací.

Více o společnosti Bonega, spol. s r.o.

Další odkazy