Hlásiče kouře a teplot ABB

Každý ví, že v případě požáru záleží na každé vteřině. Proto by v moderních obydlích neměly chybět autonomní hlásiče požáru. Zvláště ve spánku, kdy lidský čich není aktivní, tyto přístroje spolehlivě upozorní svým pronikavým akustickým signálem na začínající požár již ve stadiu doutnání. Reagují na kouř nebo na zvýšení teploty.


Hlásič kouře ABB Busch-Rauchalarm pracuje na optoelektronickém principu – reaguje na kouř – tzn. změnu šíření světla ve vzduchu, který obsahuje mikroskopické částice kouře. Hlásič teplot ABB Busch-Wärmealarm je vhodný do míst s výskytem páry nebo se zvýšenou prašností – spustí poplach při nárůstu teploty nad 58 °C. Při poplachu hlásiče vydávají nepřeslechnutelný přerušovaný zvuk o intenzitě 85 dB a současně na nich bliká červená dioda. Přístroje jsou mimo typu 6800-0-2719 napájeny z pevně zabudované lithiové baterie s životností minimálně 10 let, takže jejich provoz je prakticky bezúdržbový. Hlásič kouře 6800-0-2719 je napájen vyměnitelnou baterií 9 V s životností až 2 roky.

Propojení více hlásičů

Dvojvodičové propojení

Signalizace na jediném místě v případě požáru nestačí. Aby mohli být včas varováni všichni obyvatelé domu, musí se k nim informace o vzniklém požáru dostat. K tomu stačí jednotlivé hlásiče kouře nebo teplot propojit dvojvodičovým kabelem. Jestliže potom jeden z hlásičů spustí poplach, rozezní se okamžitě alarm i na všech ostatních hlásičích v objektu. Pro snazší lokalizaci ohniska požáru bliká červená dioda pouze na tom hlásiči, který poplach vyvolal.

Bezdrátové propojení

Pro vytvoření sítě při dodatečných instalacích nebo v poschoďových budovách je výhodné místo drátového propojení použít bezdrátové moduly, které se zasunou přímo do hlásičů. Obsahují radiofrekvenční (RF) vysílač i přijímač, takže jsou schopny předávat informaci o spuštěném poplachu na další hlásiče i skrz stěny nebo stropy.

Informaci o spuštěném poplachu lze přivést také do externího signalizačního zařízení nebo do jiného systému s nezávislým napájením, jako je např. Ego-n nebo ABB i-bus KNX. To zajistí reléový přístroj s přijímačem RF signálu. Reaguje na poplachový signál od hlásičů, které obsahují RF modul. Je napá]en ze sítě a jeho provoz je zálohován akumulátory.

Pomocí RF vysílače pro dálkové ovládání v kombinaci s bezdrátovými moduly lze bez jakékoliv manipulace na hlásiči spustit test nebo umlčet alarm. V případě již probíhajícího poplachu je možné rychle identifikovat hlásič, který v síti vyvolal poplach. Také lze zjistit, který hlásič byl v poslední době aktivován.

Způsoby propojení hlásičů

Způsoby zapojení hlásičů požáru

Bezdrátová síť hlásičů

Bezdrátová síť hlásičů

Další hlásiče požáru v naší nabídce

V našem e-shopu s elektroinstalačním materiálem naleznete tyto další autonomní hlásiče požáru: