Logo ABB s.r.o., Elektro-Praga

ABB s.r.o., Elektro-Praga

ABB s.r.o., Elektro-Praga je součástí koncernu ABB – světové špičky v technologiích pro energetiku a automatizaci. Organizační jednotka Elektro-Praga, výrobní a obchodní společnost, působí v oblasti domovní elektroinstalace na domácím i zahraničním trhu. V České republice zaujímá dominantní postavení s tradicí více než 140 let.

Sídlo ABB s.r.o., Elektro-Praga

Historie společnosti

V roce 1868 založili pánové Gustav Kramer a Adalbert Löbl svoji firmu. Mluvíme o firmě, která se dnes už jmenuje jinak, ale kdyby nebylo těchto dvou mužů, jejich odvahy a chuti, neexistovala by dnes ani společnost ABB s.r.o., Elektro-Praga a její 140 letá historie. Pojďme se na její vývoj podívat blíže…

1868 – založení firmy. Zpočátku se zaměřovala na rafinaci a zušlechťování skleněných výrobků.
1898 – začátek výroby osvětlovací techniky, lustrů a lamp složených ze skleněných ověsů.
1908 – v souladu s prudkým vývojem elektrifikace celé Evropy se firma specializuje na výrobu drobného elektroinstalačního materiálu, jako jsou objímky, zásuvky, vidlice, spínače a další výrobky, bez kterých se elektroinstalace neobejde. Je založena továrna v Jabloneckých Pasekách. Po první světové válce firma zastavuje výrobu ověsových svítidel a stále více se zaměřuje na již zmiňovaný elektroinstalační materiál.
1931 – jako první v Československu firma Kramer a Löbl zavádí výrobu dílů z tehdy převratné novinky – bakelitu. Výroba se rozrůstá i do pobočného závodu v Tanvaldě. V době těsně před druhou světovou válkou katalog firmy obsahuje ucelenou nabídku pro veškeré požadavky trhu a firma si drží dominantní postavení na trhu.
1946 – firma, která byla během druhé světové války arizována je znárodněna a vzniká národní podnik Elektro-Praga Jablonec nad Nisou a po sloučení s ostatními firmami podobného charakteru se stává monopolním výrobcem tohoto materiálu v celém Československu. Elektroinstalační materiál byl potřebný především k obnově válkou zničené země a tato skutečnost zaručovala dostatečný odbyt. Technologický rozvoj úspěšně navázal na předválečnou výrobu. Byla založena vlastní vývojová a konstrukční kancelář, která zajišťovala vývoj téměř veškerého elektroinstalačního materiálu.
1972 – na trh byl uveden nový pokrokový typ spínače 3553, který nahradil do této doby používané otočné a páčkové spínače. V dalších letech bylo vyvinuto několik desítek výrobkových řad jak v oblasti spínačů a zásuvek, tak v dalších sortimentech. Ke konci osmdesátých let výrobní program obsahoval výrobky z těchto oblastí:

  • Domovní spínače do 25 A
  • Spínače pro spotřebiče do 6 A
  • Schodišťové časové spínače do 10 A
  • Objímky žárovek E10 – E40
  • Bajonetové objímky žárovek B15 – B22
  • Mikrospínače do 2 A
  • Zásuvky a vidlice do 25 A
  • Nástrčky a přívodky spotřebičů do 10 A
  • Speciální mnohopólové spoje
1993 – Elektro – Praga s.p. se stává součástí nadnárodní skupiny ABB. Tím se začíná psát další významná kapitola vývoje naší společnosti.

 Současnost

ABB s.r.o., Elektro-Praga je v 21. století stejně jako v 30. letech století dvacátého velmi významným dodavatelem elektroinstalačního materiálu na českém trhu a je úspěšná i na zahraničních trzích. Společnost sídlí v rekonstruovaném historickém sídle v Jablonci nad Nisou, kde je také soustředěna veškerá výroba. Vlastní vyráběné výrobky jsou doplněny elektroinstalačním materiálem společností ABB z celého světa.

V současné době nabízíme zákazníkům 13 designových řad spínačů a zásuvek s velmi širokou nabídkou mechanických i elektronických přístrojů, které jsou rozloženy do všech cenových úrovní trhu. Dominuje designová řada Tango, která představuje současný český standard pro nové instalace. V oblasti základní instalace je doplněna řadou Classic a od dubna 2005 designem Swing a jeho mladším bratrem Swing L. Střední kategorii spolu s Tangem zaplňují moderní designové řady Time a Element v široké škále barev. V roce 2009 doplnil nabídku design Neo a Time Arbo s dřevěnými rámečky. Řady Alpha exclusive, Solo, Future linear a luxusní Solo carat a Impuls doplňují naši nabídku pro náročnější zákazníky. Decento – porcelánový originál je novinkou roku 2011. Vrcholem nabídky v oblasti elektroinstalace jsou systémy inteligentní elektroinstalace ABB-free@home pro rezidenční stavby a ABB i-bus KNX pro komerční stavby a luxusní rezidence.

Toto základní portfolio výrobků doplňují specializované sortimenty, jako jsou snímače pohybu – domovní strážci, hlásiče kouře, přístroje pro instalaci ve zdravotnických zařízeních, signalizační systémy, průmyslové zásuvky a vidlice, trojpólové průmyslové spínače a další.

Veškerá výroba a prodej jsou řízeny dle evropských certifikovaných systémů řízení, jejichž zavedení v ABB potvrzuje zájem nejen o kvalitní výrobky a služby zákazníkům, ale i o zaměstnance, společnost a prostředí, ve kterém všichni žijeme.

Tyto systémy jsou:

SMJ – systém řízení jakosti dle normy ISO 9001

EMS – systém ochrany životního prostředí dle normy ISO 14 001

OHSAS – systém bezpečnosti práce dle normy OHSAS 18 001

V rámci rozšíření služeb zákazníkům v ABB s.r.o., Elektro-Praga v listopadu 2004 otevřeli v sídle společnosti Zákaznické školicí centrum, které slouží pro předávání znalostí o výrobcích ABB obchodním, projekčním a elektromontážním firmám z České republiky i zahraničí.

 

Zásuvka v designu Tango


Stránky výrobce naleznete na adrese http://new.abb.com/cz

Výrobky firmy ABB s.r.o., Elektro-Praga naleznete v našem e-shopu s elektroinstalačním materiálem.

Výrobky v e-shopu neuvedené můžete poptat pomocí Kontaktního formuláře.